Dnes je 7.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Ministerstvo kultury zveřejnilo připomínky k novele autorského zákona

Zatímco například ve Velké Británii nebo v USA, kde se v parlamentech projednávají změny zákonů o autorských právech, se fotografové hojně zapojují do veřejných diskusí a snaží se podobu nových zákonů ovlivnit ve svůj prospěch, u nás zřejmě tato problematika fotografy moc netrápí. České ministerstvo vyzvalo letos na jaře občany a instituce k zaslání podnětů a připomínek k chystané novele autorského zákona, ale podle této stránky, na níž ministerstvo půl roku od uzávěrky došlé texty konečně zveřejnilo, na jeho výzvu nereagovala žádná z organizací sdružujících fotografy, ani žádný samostatný autor-fotograf.

Čtení to rozhodně není nikterak záživné, ale už jen orientační pohled stačí ke zjištění, že o přizpůsobení autorského zákona svým zájmům usilují především nakladatelé, svazy zaměstnavatelů, knihovny, muzea, provozovatelé kopírovacích služeb, kabelových, mobilních a jiných sítí, kolektivní správci autorských práv atd. Ministerstvu napsalo i několik jednotlivců, jejichž jména ovšem byla z příspěvků vypuštěna – není ale zřejmé, zda se tak stalo na jejich vlastní žádost, nebo šlo o iniciativu ministerskou.

Problémů s autorským zákonem nebo s jeho vymahatelností by se jistě našlo dost. Několik z nich jsme vyjmenovali v naší nové anketě – vyznačte prosím, který z nich považujete za nejzásadnější.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)