Dnes je 7.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Otazník nad používáním Photoshopu
v reklamách

Loni v létě neunikla ani některým českým médiím zpráva o tom, že britský regulační orgán Advertising Standards Authority (ASA), obdoba naší Rady pro reklamu, zakázal inzerát firmy Lancôme na výrobek Teint Miracle slibující dokonalou pokožku, na němž byla tvář herečky Julie Robertsové přehnaně vyretušována. ASA došla k závěru, že digitální postprodukční metody byly použity v nadměrné míře, že inzerát je zavádějící a v této podobě již nesmí být zveřejněn.

Americká National Advertising Division (NAD), která dohlíží na pravdivost reklamy ve Spojených státech, zakázala v polovině prosince inzerát firmy Procter & Gamble na řasenku, protože díky Photoshopu vypadaly řasy vyfotografované modelky (zpěvačky Taylor Swiftové) mnohem hustší, než jaké má ve skutečnosti. Přestože text inzerátu drobným písmem přiznával, že „řasy byly v postprodukci zvýrazněny”, firma se stažením inzerátu souhlasila. NAD ve svém vyjádření zdůraznila, že předváděné výrobky v reklamách musí odpovídat skutečnosti a nesmí být nijak vylepšovány.

Snahy regulovat úpravy fotografií v reklamě se již před časem objevily například také ve Francii, kde asi padesátka politiků a političek požadovala, aby se na inzerátech s retušovanými snímky lidských těl uvádělo „zdravotní varování”. Podle poslankyně francouzské pravicové strany UMP (Union pour un Mouvement Populaire) Valérie Boyerové mohou takové snímky vést ke zkreslenému vnímání reality.

Americký manželský pár, který se obává vlivu zavádějících reklam na své dvě malé děti a začal proto vydávat internetový magazín pro ženy Off Our Chests!, v současné době sbírá podpisy pod petici za prosazení zákona, podle něhož by v případě, že fotografie použité v inzerátech byly počítačově upraveny, musela u nich být tato skutečnost výslovně uvedena. Manželé jsou přesvědčeni, že takové snímky vytvářejí falešnou představu o kráse. Vycházejí přitom z výzkumů, podle nichž 42 procent školaček z prvních až třetích tříd chce zhubnout, 51 procent devíti- a desetiletých dívek se cítí lépe, drží-li dietu, ve třinácti letech není se svým tělem spokojeno 53 procent dívek a v sedmnácti dokonce 78 procent.

Fotografové a retušéři reklamních agentur tak možná budou časem muset začít více dbát na etiku svého řemesla i v reklamní fotografii.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)