Dnes je 7.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Program, který určí míru úprav fotografií

O softwaru VerifEyed, jehož autory jsou absolventi ČVUT Radim Nedbal a Babak Mahdian a který umí rozpoznat, zda bylo s digitální fotografií manipulováno, proběhla naším tiskem už řada zpráv. Poněkud jiný účel sleduje program, který vyvinuli výzkumní pracovníci Dartmouth College v americkém státě New Hampshire – profesor informatiky Hany Farid a jeho doktorand Eric Kee.

Požadavek vznášený organizacemi i jednotlivci v některých zemích, například v USA, Británii nebo Francii (viz předchozí článek o používání Photoshopu v reklamě), aby inzeráty obsahovaly upozornění, že použitá fotografie byla upravena, jim připadal nedostatečný, a proto se rozhodli míru těchto zásahů kvantifikovat.

Vycházeli přitom z výzkumu, při němž lidé porovnávali 468 párů fotografií (originálních a retušovaných) a na škále od jedné do pěti určovali, u kterého páru snímků došlo ve srovnání s originálem k jen nepatrným, či naopak k velice výrazným změnám. Na základě proměření geometrických a fotometrických změn těchto fotografií pak vytvořili program, který umožní objektivně zařazovat reklamní fotografie do jednotlivých kategorií podle toho, nakolik se odchylují od reality.

Výsledky své práce, které by v budoucnu mohly využívat orgány, zabývající se regulací reklamy, publikovali na podzim v prestižním vědeckém časopise – sborníku americké Národní akademie věd.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)