Dnes je 7.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Spor mezi majiteli autorských práv po Le Corbusierovi
a fotografickou agenturou Getty

Majitelé autorských práv po slavném architektovi Le Corbusierovi (vlastním jménem Charles-Edouard Jeanneret), jeho bratranci Pierru Jeanneretovi a fotografce a designérce Charlotte Periandové zažalovali francouzskou pobočku fotografické agentury Getty Images a také její americkou centrálu za porušení autorských práv, jehož se měly dopustit tím, že na svých webových stránkách nabízely snímky interiérů, na nichž fotografové (možná i nevědomky) zachytili designové kusy nábytku (a to vcelku, nebo také jen částečně), které Le Corbusier, Jeanneret a Periandová navrhli.

Pařížský Nejvyšší soud první instance rozhodl již v roce 2008, že Getty musí ze své nabídky stáhnout deset fotografií s polohovací lenoškou LC4 a křeslem LC2. Getty se proti tomu odvolala, ale v prosinci téhož roku dohledali dědicové na webu www.gettyimages.fr dokonce 52 snímků, které podle názoru právníků porušovaly jejich autorská práva. Protože mezi nimi byla i jedna již v dřívějším rozsudku zmíněná fotografie, nařídil soud koncem roku 2010, že Getty musí zaplatit 14 000 eur Le Corbusierově nadaci a po dalších 14 000 eurech dvěma dědičkám – Claude Martin Barsakové a Jacqueline Jeanneret Grisové. Kromě toho musela francouzská pobočka Getty Images uhradit zveřejnění tří inzerátů se zněním rozsudku v denním tisku či časopisech, a to v ceně do 5000 eur.

Dvaapadesáti nově nalezenými snímky se v roce 2008 soud zabývat odmítl, dědičky tedy v srpnu loňského roku podaly novou žalobu. V ní požadovaly, aby agentura Getty zaplatila každé z nich 130 000 eur (2500 eur za každou fotografii), náklady řízení a zveřejnění pěti inzerátů v tisku dle výběru žalobkyň. Nejvyšší soud jim vyhověl, a přestože se Getty odvolala, rozsudek už je pravomocný.

Začátkem ledna 2012 dostali fotografové, kteří s Getty Images spolupracují, urgentní e-mail se žádostí, aby prověřili všechny fotografie, jež agentuře poskytli, zda na nich nejsou zachyceny třeba i jen části kusů nábytku navrženého nejen Le Corbusierem, ale pro jistotu také například dánským designérem Arne Jacobsenem, Finem Eero Aarniem nebo německým architektem Miesem van der Rohe. Všechny, třeba jen sebeméně „podezřelé” snímky, pak budou z archivu fotografické agentury vyřazeny.

Fotografové byli zároveň důrazně upozorněni, že podle smlouvy, kterou s agenturou Getty uzavřeli, je jejich povinností dbát na to, aby na snímcích, které poskytují této agentuře nebo jí řízeným společnostem, jako je Flickr, Jupiter, Photolibrary nebo iStock, nebyly zachyceny předměty nebo stavby, jež jsou chráněny autorskými právy třetích osob.

Fotografická agentura iStockphoto, která působí v sektoru mikroplatebních fotobank a kterou Getty koupila v roce 2006 za 50 milionů dolarů, však ve své nabídce stále má například fotografii lenošky LC4, která je zřejmě obzvlášť oblíbená firmami zabývajícími se úpravami interiérů, pokládkou podlah či výrobou podlahových krytin (viz například web montrealské firmy Home Renovation).

Rozsudek francouzského soudu je platný na území Francie, a je otázka, jestli by justice jiných zemích k podobnému případu přistoupila stejným způsobem. Tento případ však rozhodně může sloužit jako varování pro všechny profesionální fotografy. Budou moci bez obav pořídit například portrét člověka sedícího na židli, v níž někdo rozpozná svůj výtvor? Nebo před budovou, jejímž autorem je slavný architekt? Patří někomu autorská práva na umělé osvětlení Eiffelovy věže? Otázek, na které možná bude muset v budoucnu každý hledat odpovědi, by se našla celá řada...

Nahoru

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)