Dnes je 7.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Vizuální encyklopedie vizuálního umění

Skupina francouzských kreativců a kunsthistoriků si stanovila nesnadný úkol – vytvořit na internetu rozsáhlou obrazovou databázi všech vizuálních umění počínaje malířstvím a grafikou, přes film, fotografii, architekturu, scénografii a módu, až po balet, komiksy, reklamu nebo televizní seriály.

Po dvou letech příprav byl v lednu tohoto roku spuštěn projekt The Red List (Červený seznam), který má být nejen jakousi multidisciplinární encyklopedií vizuálního umění dob minulých i současných, ale zároveň zdrojem inspirace pro dnešní umělce, jakož i prostorem, kde mohou sami svá díla prezentovat. Na jeho stránkách se mají objevovat také odborné články, jejichž autory budou odborníci z akademické sféry, architekti, výtvarníci i novináři specializující se na výtvarné umění.

Pro začátek obsahuje The Red List více než sto tisíc obrázků, šest tisíc autorských profilů a odkazů, které jsou seskupeny do šesti set oddílů a kategorií. Jeho autoři přebírají obrazový materiál ze zdrojů, které jsou dostupné na internetu, autorské profily vždy odkazují na webové stránky konkrétního umělce. Pokud by však někdo z autorů se zařazením svých děl do Červeného seznamu nesouhlasil, může požádat o zrušení svého profilu. Tvůrci tohoto projektu zdůrazňují, že jde o záležitost zcela neziskovou, že na dílech, která jsou v databázi přístupná, nehodlají nijak vydělávat, a na důkaz transparentnosti se rozhodli dát na internet celé jeho účetnictví (v době spuštění však žádné informace o finančním pozadí webu theredlist.fr na jeho stránkách dostupné nebyly).

Podle jejich vlastních slov má The Red List sloužit mimo jiné také jako svého druhu politické prohlášení – chtějí internet vrátit do dob jeho počátků, kdy vše na něm bylo zcela zdarma a vše bylo všem přístupné. Rozhodli se proto prosazovat princip „onlinové přivlastňovatelnosti” a na jednom místě shromažďují a kategorizují obrazový materiál, který již někdo na internet umístil. Je ovšem otázka, jak dlouho potrvá, než se některý z autorů nebo jeho dědiců ozve podobně, jako to udělali majitelé autorských práv k designovému nábytku od Le Corbusiera v případě fotografií na webových stránkách agentury Getty Images (viz předchozí článek).

Z českých autorů jsou v oddíle věnovaném fotografii zastoupeni například František Drtikol, Josef Sudek, Josef Koudelka či Jan Saudek, ve filmové kategorii Miloš Forman, v historii malířství a reklamní grafiky Alfons Mucha, v abstraktním malířství František Kupka. Vyhledávání v databázi zatím nefunguje zcela na sto procent, ale snad se týmu kolem Červeného seznamu časem podaří vše doladit.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)